Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Společnost

Brexit, podvod

Mladý Brit Shamir Sanni se minulý týden veřejně rozplakal a prohlásil, že ani jeho máma nevěděla, co na něj prozradil jeho bývalý šéf. Část britských médií přitom spatřuje v prozrazení Sanniho homosexuální orientace čistý akt pomsty. Situace není úplně jasná, v mnohém je ale poučná.

Na vysvětlenou, Sanniho bývalým nadřízeným je Stephen Parkinson, dnes politický sekretář premiérky Theresy May, před dvěma lety však šéf oficiální kampaně za odchod Británie z EU a Sanniho milostný partner. Brexit se oběma mužům vydařil, vztah nikoli. Souvislost není známa, jisté je, že Sanni před několika dny v tisku prozradil, že kampaň Vote Leave podváděla. Když se prý začala se svým rozpočtem blížit limitu povolenému zákonem, „odklonila“ další peníze na účet jiné agitující skupiny nazvané BeLeave. To se smí pouze v případě, že by spolu obě skupiny neměly vůbec nic společného. Jenže ony sdílely i společnou kancelář.

Obvinění vyšetřuje britská volební komise, prokáže-li se, půjde o průšvih. Znamenalo by to vlastně, že se oficiální kampaň dopustila trestného činu. Obvinění zároveň vrhá další pochybnost na nečekaný výsledek historického referenda. Nepravdivost některých svých argumentů stoupenci brexitu přiznali bezprostředně po vyhlášení výsledků. Minulý týden pak whistleblower Christopher Wylie před komisí britského parlamentu prohlásil, že Vote Leave v boji využívala analýzu dat z Facebooku od firmy Cambridge Analytica a že by bez ní nevyhrála. Teď přibylo podezření na podvodné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.