Mladý Brit Shamir Sanni se minulý týden veřejně rozplakal a prohlásil, že ani jeho máma nevěděla, co na něj prozradil jeho bývalý šéf. Část britských médií přitom spatřuje v prozrazení Sanniho homosexuální orientace čistý akt pomsty. Situace není úplně jasná, v mnohém je ale poučná.

Na vysvětlenou, Sanniho bývalým nadřízeným je Stephen Parkinson, dnes politický sekretář premiérky Theresy May, před dvěma lety však šéf oficiální kampaně za odchod Británie z EU a Sanniho milostný partner. Brexit se oběma mužům vydařil, vztah nikoli. Souvislost není známa, jisté je, že Sanni před několika dny v tisku prozradil, že kampaň Vote Leave podváděla. Když se prý začala se svým rozpočtem blížit limitu povolenému zákonem, „odklonila“ další peníze na účet jiné agitující skupiny nazvané BeLeave. To se smí pouze v případě, že by spolu obě skupiny neměly vůbec nic společného. Jenže ony sdílely i společnou kancelář.

Obvinění vyšetřuje britská volební komise, prokáže-li se, půjde o průšvih. Znamenalo by to vlastně, že se oficiální kampaň dopustila trestného činu. Obvinění zároveň vrhá další pochybnost na nečekaný výsledek historického referenda. Nepravdivost některých svých argumentů stoupenci brexitu přiznali bezprostředně po vyhlášení výsledků. Minulý týden pak whistleblower Christopher Wylie před komisí britského parlamentu prohlásil, že Vote Leave v boji využívala analýzu dat z Facebooku od firmy Cambridge Analytica a že by bez ní nevyhrála. Teď přibylo podezření na podvodné…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte