Kultura

Americká elegie

Jak J. D. Vance ve svém bestselleru vysvětluje nástup Donalda Trumpa

Když v USA vyšla předloni vzpomínková próza tehdy třiatřicetiletého J. D. Vance nazvaná Americká elegie, stačilo pár týdnů a byl z ní bestseller jak na žebříčku listu The New York Times, tak na Amazonu. Tehdy rozpolcená a zkoprnělá Amerika ji opatřila rychlou nálepkou hlásající, že kniha předpověděla fenomén Trump – ač se v ní jméno současného prezidenta vůbec neobjeví.

Vanceho paměti určitě můžeme počítat za první populární pokus poodkrýt fascinovaným Američanům ztracené životy „bílé dělnické třídy“, jež se během jedné generace proměnila z demokratů v konzervativce a částečně pomohla Donaldu  Trumpovi do Bílého domu. Ale zároveň se ukazuje, že kniha zásadně nepřispívá k debatě o podstatě tohoto jevu, tedy o problému chudoby, a navíc bělošskou bídu privileguje nad tou, s níž se Afroameričané a přistěhovalci potýkají už od počátku.

Na bílém dně

Vanceho rodina pochází z apalačské oblasti Kentucky, odkud chudí, bílí, protestantští prarodiče v padesátých letech, v době průmyslové slávy, přesídlili do ohijského Middletonu. Z buranských horalů – jak autor své bližní tituluje – se tak díky tvrdé práci stala nižší střední třída. Ale poté, co se začaly zavírat ocelárny a z prosperující řady měst zbyl jeden velký rezavý pás, ocitli se zpátky na dně. Matka začala propadat drogám i záchvatům nedůvěřivosti a hněvu. Nicméně navzdory její výchově, která sestávala mimo jiné z neustálého přísunu náhradních otců, a zejména díky péči prarodičů se Vance dokázal vyšvihnout…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte