Možná poslední šance

Respekt 11/2018

Sociolog Jan Červenka z CVVM uvedl, že v úbytku lidoveckých voličů (parlamentní volby 2017) sehrála stejně jako u ČSSD roli vyhrocená antibabišovská rétorika. Myslím, že hlavní příčinou odlivu hlasů pro tuto stranu byla kromě jiného úspěšná kampaň Tomia Okamury a jeho SPD v tradiční baště KDU-ČSL ve Zlínském kraji. Stačí se podívat na výsledky zmíněných stran v krajských volbách 2016: KDU-ČSL získala 22,5 procenta a SPD 5,31 procenta. V parlamentních volbách v říjnu 2017 hlasovalo v tomto kraji pro KDU-ČSL 11,41 procenta, zatímco pro SPD 12,9 procenta. Z čísel je zřejmé, že šíření nenávisti a strachu z migrantů ovlivnilo nemalou část věřících občanů. Ostatně ve zdejším kraji známý časopis Monitor (vychází s církevním schválením) varoval před volbou KDU-ČSL, kterou označil za stranu proevropskou, tudíž promuslimskou. Proti tomuto tvrzení se později důrazně ohradil biskup Tomáš Holub.

Reklama
Reklama

František Mouka

Ráda bych poděkovala celému Respektu za vaši práci a odvahu se neustále stavět tlakům politiků. Žiji již dlouho ve Francii, ale než jsem odešla, Respekt jsem pravidelně četla. Vzhledem k posledním událostem, Zemanovu projevu a vzrůstajícím útokům na vás a další obránce svobody slova jsem si Respekt opět předplatila. Nejenže stále oceňuji kvalitu vaší novinářské práce, ale také jsem vás chtěla alespoň symbolicky podpořit v této nelehké době.

Markéta

Velice si vážím vaší práce. Pochval není v naší společnosti nejspíše nikdy dost, nicméně bohužel v dnešní době neutěšené morální občanské situace a narůstajících neustálých útoků na nezávislá a kvalitní média mi přijde o to důležitější vyjádřit tento svůj názor. Děkuji za to, co děláte, a jen tak dál.

Milan Martinec

Opravy

V minulém čísle jsme v článku Dosť bolo Fica přiřkli citaci na konci textu špatnému mluvčímu. Následující věty neřekl Daniel Lipšic, ale šéfredaktor deníku Aktuality.sk Peter Bárdy. „Chci věřit tomu, že se vrah Jána a Martiny najde (…) a doufám, věřím, že jestli vůbec může mít vražda nějaký smysl, tak ten, že přinese společnosti probuzení i nové vnímání. Že policisté i politici dostali druhou šanci, jak si získat důvěru lidí.“
V e-vydání je citát správně.

V rubrice Češi v číslech jsme chybně uvedli, že medián je měsíční mzda, kterou vydělává nejvíce lidí. Správně mělo být, že se jedná o úroveň měsíční mzdy, pod kterou (a nad kterou) se nachází
50 procent lidí.

Za chyby se omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte