Kultura

Skoncovat s Eddym B.

Skoncovat s Eddym B. je vlastně dost nepravděpodobná senzace. Jinak se o prvotině Édouarda Louise, která tehdy neznámému studentovi vyšla před čtyřmi roky v domovské Francii a pak ve dvacítce dalších jazyků, ve světě nemluví. Je to krátká, upřímně, ale nijak výrazným jazykem napsaná kniha a ani její téma není přes prvotní závan senzačnosti průlomové: dospívající muž, vlastně ještě dítě, se nemůže a nechce srovnat se svou homosexualitou v prostředí, které jinakosti rozhodně nepřeje. A přesto je to kniha výjimečná. V době, kdy se vzdělanější část společnosti snaží pochopit ty „zapomenuté a opomíjené“, je totiž navýsost politická.

Louisovi – jeho původní jméno zní Eddy Bellegueule – se právě díky odtažitému stylu a pozorovací schopnosti podařilo skloubit román, terapii, dokument a sociologickou studii. A poslední dvě polohy jsou nejzajímavější. Autor vyrůstal na severofrancouzské vesnici, v rodině po všech stránkách chudých dělníků. A jaká je rodina, takoví jsou sousedé, spolužáci, kamarádi. Chlapec, jenž se od mládí chtěl převlékat do sestřiných šatů a vysokým hlasem i gesty dokonale naplňoval stereotyp „buzny“, tak moc přátel neměl. A kniha je vlastně kronikou marných pokusů vytěsnit svou orientaci; zapadnout do světa lidí, kteří svým jazykem, zvyky a názory pro změnu naplňují stereotyp buranů.

Prostředí, ze kterého vzešel a z něhož se nakonec vymanil, jak po tom čím dál víc toužil, popisuje Louis s až badatelským chladem a systematičností. Jeho krutost a…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1360

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte