Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Když dojdou lidi

Jak se Česko stalo nejzaměstnanější zemí v Evropě a kudy vede cesta dál

39A_jaros
Bývalí kuchaři, instalatéři a kadeřníci čekají v Solnici na vlak po konci směny v továrně v Kvasinách. • Autor: Milan Jaroš

Ještě nikdy v historii nebylo v Česku tak málo nezaměstnaných lidí jako nyní. Bez práce je momentálně jenom 2,4 procenta obyvatel, což je nejméně v Evropě. Ekonomika šlape na plné obrátky – loni patřila mezi nejrychleji rostoucí v Unii – a české firmy horečně shánějí nové lidi. Na nástěnkách úřadů práce visí rekordních 230 tisíc inzerátů nabízejících práci. Nové pracovníky při takřka plné zaměstnanosti ale není kde brát a firmy si je musí navzájem přetahovat. Díky tomu rostou mzdy ve všech odvětvích. Vzhledem k všeobecnému nedostatku zaměstnanců teď navíc můžou sehnat práci i ti, kteří by dříve uplatnění nenašli.

Obraz zaměstnaného, prosperujícího Česka a jeho bohatnoucích obyvatel působí docela idylicky. Detailnější pohled ale ztrácí potřebný lesk. Aktuální vysoká zaměstnanost je daná českou orientací na průmysl s nízkou přidanou hodnotou, který využívá velkého množství nepříliš kvalifikovaných lidí s relativně nízkými platy.

Hospodářský model „montovny“ založený na levné práci mnoha lidí, který byl zdejšími politiky veleben na přelomu tisíciletí jako lék na tehdejší vysokou nezaměstnanost, se dávno přežil. Jeho nevýhody známe dlouho: malá flexibilita, nízké platy, migrace za prací a malý rozvoj regionů. Obecně lze jen těžko pochybovat o tom, že budoucnost přináší výzvu přejít na jiný styl. Pokud chce Česko bohatnout a v platech dohnat Západ, musí přeřadit na vyšší rychlostní stupeň ekonomiky. Pohled do srdce spokojeně pracujícího Česka ukazuje, že zmíněné přeřazení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 383
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte