10-kom
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Až někdo bude chtít ilustrovat českou politiku naší doby, měl by za příklad vzít minulý týden. V Poslanecké sněmovně hlasovalo ANO, KSČM a SPD pro zpětné zdanění církevních náhrad, které církve dostaly jako odškodnění za vše, co jim ukradli komunisté. Do rady ČTK byl zvolen normalizátor a dezinformátor Petr Žantovský. Policejně vyšetřovaný premiér Andrej Babiš zastrašoval šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kriminalisté dopadli českého muže, který se pokusil vykolejit dva vlaky tak, aby to vypadalo jako útok fanatických muslimů. Ve své televizi Barrandov promlouval Jaromír Soukup k národu, že veřejnoprávní televize a rozhlas jsou zkorumpovaná a korumpující média. Poslanec ODS a její školský expert Václav Klaus ml. oznámil v rozhlase, že pro něj osobně je „daleko větší hrozbou nedemokratická EU než vzdálené Rusko“. Nový šéf ČSSD Jan Hamáček objevil, že komunisté už nejsou špatní. Sněmovna zvolila šéfem komise pro kontrolu GIBS bývalou bolševickou mlátičku Zdeňka Ondráčka… Česká společnost a politika se mění stále větší rychlostí.

Sílící klan

Řada věcí, které se zdály být ještě nedávno nezpochybnitelné – třeba naše příslušnost k Západu či nepřijatelnost totalitárních komunistů –, se najednou ocitá pod silným tlakem. Podivných událostí, výroků nebo činů je tolik, že není možné je všechny vstřebat. Vzniká tak pocit chaosu, rozpadu hodnot a aspoň základní srozumitelnosti světa, který nás obklopuje. Přitom je to všechno naše vlastní dílo, nikdo nás zvenku…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte