Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Máte co ztratit

Jaký smysl má zkouška, jíž na konci roku vystavilo ANO vymodlený služební zákon

25A_jaros
Odteď to bude šlapat. (Ceremonie jmenování vlády na Pražském hradě) • Autor: Milan Jaroš

Bylo jasné, že služební zákon, po mnoha letech debat schválený bývalou Sobotkovou vládou, čeká s příchodem nového kabinetu velká zkouška. Přelomová norma má zajistit, aby se úřednická místa na ministerstvech a dalších důležitých státních úřadech kompletně nepřeobsazovala po každých volbách – což je přirozená touha každé nové vládní garnitury. Zároveň si díky ní mají být úředníci jistí svou budoucností a lépe tak čelit případným politickým tlakům.

Teď už pár dní víme, že Babišova vláda připravila služebnímu zákonu obzvlášť náročnou zkoušku. Je to vláda jedné strany, bez kontroly koaličních partnerů a bez důvěry – zastupuje tedy pouze necelých třicet procent voličů, kteří v říjnových volbách hlasovali pro Babišovo hnutí ANO. Ministryně a ministři, kteří byli u moci tři týdny, schválili na svém posledním, předvánočním jednání zásadní změny ve svých úřadech, které se dotknou desítek lidí na řídících pozicích a začnou platit od
1. ledna.

Někde hodně, někde míň

Takzvaná systemizace, kterou Babišova vláda schválila a o níž je řeč, je běžná součást zákona o státní službě. Vždy od 1. ledna může vláda pozměnit počet úředníků či počet odborů a sekcí na jednotlivých ministerstvech. „Úřady musí být pružné a mít možnost se měnit,“ říká Martin Kameník z nevládky Oživení, která se správou státu dlouhodobě zabývá. „To je smyslem tohoto opatření. Ale je nutné ctít ducha zákona, a ne využívat organizační změny k personální politice,“ dodává Kameník.

Vládní změny přinesly…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte