Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jeden z milionu

V oceňovaném románu Básník, kde zúročil dlouholetou fascinaci osobností Ivana Blatného, Martin Reiner dokázal, že k srdečnímu a vážnému tématu lze přistoupit tak,  že lehce uteče i šestisetstránkové čtení plné biografických faktů. Ani čerstvému počinu, sbírce povídek Jeden z milionu, lehkost nechybí. Možná až přílišná. Slova a věty skvěle plynou a nedrhnou, ale bohužel bez toho, aby ve čtenáři zanechaly výraznější stopu.

Povídky na sebe berou podobu dialogu, zápisků nebo sledu „filmových“ obrazů a všechny spojuje jazykové mistrovství a zručnost. Najdeme tu spoustu krásných vět, které působí přirozeně, i neotřelých metafor a básnických obrazů bez zbytečné zaumnosti. „Měsíc je průsvitný jako otisk po nálepce“ a projíždějící auta jsou „příběhy ve vlastní šťávě“. Spojujícím prvkem je také přímo nevyřčená autobiografičnost a pomrkávání na ty, kdo se vyznají v brněnském (nejen) literárním prostředí. Někdy je ovšem tohle pomrkávání otravné, především v Nejteplejší povídce, kde není těžké si za homosexuálního poetu Květoše dosadit Jiřího Kuběnu. Co mohlo být sebeironickým i upřímným vyznáním lásky k zasvětiteli do kouzla poezie, stává se mírně oslizlou legráckou s bulvární příchutí.

Ať nás ale autor provádí Brnem, vyznává se z posedlosti vyprávěním příběhů, nebo s nadhledem reflektuje svůj život, pořád čekáme, kdy přijde pozvednutí nad procvičování stylistické bravury. Jako by šlo o předčasně vydaný zápisník, v němž autor zachycuje okamžiky, příhody a…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte