Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Muir Woods

Konečně mezi sekvojemi

07A_foto_Ondřej Kundra
sekvoje

Jako malý kluk jsem to miloval. Několik desítek kotoučů, na nich snímky z celé Ameriky. Strkaly se do umělohmotného kukátka a zmáčknutím páčky naskočil vždy nový obrázek. Jedním z těch, které jsem měl nejraději, byl kotouč s fotkami obrovských stromů. Tak obrovských, že je lidé nedokázali obejmout, kutali do nich brány a projížděli skrze ně autem.

Pohled do kukátka mě dostával do úplně jiné reality. Dávno před 3D brýlemi byly obrázky udělané tak, že jsem měl pocit, že se procházím v trojrozměrném prostoru. Dlouhé minuty jsem zíral, zda jsem schopný dohlédnout do vzdálených korun stromů. Čas však běžel, mě logicky začaly zajímat jiné věci a na kukátko jsem zapomněl. Před letošními Vánocemi se nečekaně vynořilo.

Babička, která ho dostala kdysi dávno, když jsem ještě nebyl na světě, od svého otce jako dárek z Ameriky, jej někde objevila a dala ho teď mé pětileté dceři. Jsem zvědavý, jaký kotouč si časem nejvíc oblíbí ona, můj favorit se každopádně nezměnil. Znovu jsem sáhl po gigantických stromech, abych o měsíc později poprvé v životě stanul přímo uprostřed nich.

Při své nedávné cestě po Americe jsem měl možnost navštívit Kalifornii a tuhle příležitost jsem nemohl propásnout. Nejliberálnější stát USA není známý jen vstřícností k různým menšinám, marihuaně, mostem Golden Gate Bridge, ale právě i prastarými sekvoji. Mají je tu v několika národních parcích, jeden z nich se jmenuje Muir Woods National Monument a je vklíněný do hlubokého údolí pár kilometrů od Tichého…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte