Kultura

Za ohradou snů

Kde všude šlo najít zanikající svět průkopníků motorismu

Malíř Kamil Lhoták (1912–1990) byl puntičkář nejen při práci se štětcem, ale i s fakty. Aktuálně je to vidět na výstavě jeho málo známých obrazů ze soukromých sbírek KL 38–68 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Bonnevillské solné pláně v Utahu na plátně vypadají úplně stejně, jako když na nich odvážní závodníci po druhé světové válce uháněli třísetkilometrovými rychlostmi vstříc světovým rekordům. Motocyklista se připravuje na Šestidenní soutěž v kulisách, které podmanivě navozují dobovou atmosféru rvaní se s krajinou kolem Špindlerova Mlýna konce padesátých let. A o válečné podobě velodromu na strašnickém Třebešíně si každý může udělat představu sám, od Lhotákových časů se moc nezměnil.

Díky vášni k motorismu a cyklistice se člen Skupiny 42 Kamil Lhoták stal ikonou nejen pro milovníky umění, ale i pro fanoušky jedno- a dvoustopých vozidel. Jeden z nich teď přichází s pozoruhodnou knihou. V publikaci Za ohradou snů motožurnalista Jan Králík odhaluje, kde bral Lhoták pro obrazy inspiraci – a proč se třeba jedno z jeho děl visících v Litoměřicích jmenuje Lucas King of the Road.

Hřbitov staráků

Se Lhotákem se Králík seznámil v roce 1976. Za malířem vyrazil coby elév časopisu Svět motorů, aby ho poprosil o příspěvek do rubriky Máte slovo. Schůzek nakonec bylo víc a vznikl z nich rukopis Lhotákových vzpomínek na dětské výlety na autovrakoviště či k ohradám motocyklových opraven; zkrátka ke zdrojům pozdějších ilustrací a…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte