Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Za ohradou snů

Kde všude šlo najít zanikající svět průkopníků motorismu

Malíř Kamil Lhoták (1912–1990) byl puntičkář nejen při práci se štětcem, ale i s fakty. Aktuálně je to vidět na výstavě jeho málo známých obrazů ze soukromých sbírek KL 38–68 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Bonnevillské solné pláně v Utahu na plátně vypadají úplně stejně, jako když na nich odvážní závodníci po druhé světové válce uháněli třísetkilometrovými rychlostmi vstříc světovým rekordům. Motocyklista se připravuje na Šestidenní soutěž v kulisách, které podmanivě navozují dobovou atmosféru rvaní se s krajinou kolem Špindlerova Mlýna konce padesátých let. A o válečné podobě velodromu na strašnickém Třebešíně si každý může udělat představu sám, od Lhotákových časů se moc nezměnil.

Díky vášni k motorismu a cyklistice se člen Skupiny 42 Kamil Lhoták stal ikonou nejen pro milovníky umění, ale i pro fanoušky jedno- a dvoustopých vozidel. Jeden z nich teď přichází s pozoruhodnou knihou. V publikaci Za ohradou snů motožurnalista Jan Králík odhaluje, kde bral Lhoták pro obrazy inspiraci – a proč se třeba jedno z jeho děl visících v Litoměřicích jmenuje Lucas King of the Road.

Hřbitov staráků

Se Lhotákem se Králík seznámil v roce 1976. Za malířem vyrazil coby elév časopisu Svět motorů, aby ho poprosil o příspěvek do rubriky Máte slovo. Schůzek nakonec bylo víc a vznikl z nich rukopis Lhotákových vzpomínek na dětské výlety na autovrakoviště či k ohradám motocyklových opraven; zkrátka ke zdrojům pozdějších ilustrací a…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1627
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte