59A_ilustracni_foto_jaros02
ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Pamatuje si, že byl ze všeho nejvíc naštvaný sám na sebe. Nejsilnější byl pocit, že ho zradilo vlastní tělo. Zjistil, že najednou nemá stejnou kuráž vyjet na motorce strmý kopec jako jeho devatenáctiletý syn. Když kvůli nateklým kolenům taktak dokončil dvacetikilometrovou túru, kterou kdysi zvládal levou zadní, a dva týdny se pak vzpamatovával. „Zaskočilo mě, že to přišlo dříve, než jsem čekal, myslel jsem si, že tyhle potíže začnou až někdy v šedesáti,“ vzpomíná mladistvě vyhlížející obchodník Petr (46).

Třiapadesátiletý muzikant Emil v poslední době zase zažívá menší chuť na sex i dříve nepoznané emocionální extrémy. Od zvýšené citlivosti po nečekané výbuchy hněvu. „Strašně snadno se dojmu, mnohem víc než dřív,“ směje se s tím, že mu slzy do očí vhání hlavně mistrovství v umění – třeba poslech Smetanova smyčcového kvarteta Z mého života. Se smíšenějšími pocity vnímá, že ho méně zajímá sex. „Někdy mě to trápí, ale má to i svoje výhody,“ říká. „Najednou se dokážu dívat na ženu, užívat si její krásu, aniž mě obtěžuje fyzický chtíč. Cítím se svobodněji.“ A zatímco Petr má díky sportu stále štíhlou postavu, Emil podle svých slov v posledních letech nejen přibral na váze, ale také se u toho „celkově zpomalil, zakulatil a zmedvídkovatěl“.

Mají různý věk, rozdílné problémy i symptomy a ještě nedávno bychom možná ztuhlá kolena, větší únavu, menší chuť na sex či „zakulacení“ odmávli jako obyčejné příznaky stárnutí. Jejich příčina je však společná a začíná se o ní čím…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte