Lubomír Zaorálek
Trochu zaskočení jsme. (Lubomír Zaorálek) • Autor: Matěj Stránský

Všechno, co zatím oficiálně i neoficiálně víme o hackerském útoku na tuzemské ministerstvo zahraničí, může být podle IT expertů jen zastíracím manévrem. Jinými slovy: nejde jen o to, jaké informace hackeři při útoku získali, ale co vlastně do systému vložili. Experti z tajných služeb, Národního centra kybernetické bezpečnosti a NATO teď prověřují, zda přes českou diplomatickou počítačovou síť třeba nebyly v posledních měsících nakaženy počítače používané Severoatlantickou aliancí a sítě dalších zemí.

Lotus v ohrožení

Správci sítě ministerstva zahraničí objevili podle slov ministra Lubomíra Zaorálka letos 16. ledna, že je proti e-mailovým schránkám úředníků a diplomatů veden hackerský útok. Řada zaměstnanců se nemohla už několikátý den přihlásit ke svým e-mailovým schránkám a správci zjistili, že nejde o technickou poruchu, ale o hackerský útok.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskovce ve čtvrtek připustil, že experti o útoku vědí zatím málo. „Začínáme to prověřovat, v tento okamžik máme málo konkrétních informací,“ řekl Zaorálek, který současně prohlásil, že útok zřejmě spáchal „cizí stát“. Některé anonymní zdroje z ministerstva naznačovaly, že tím cizím státem myslí ministr Rusko, ale ministr to popřel. „Nic není prokázáno,“ říká Zaorálek.

Ministerstvo také oznámilo, že útok „začal několik měsíců předtím, než ho správci objevili“. Proč se podařilo hackerům útok tak dlouho skrývat, nevíme, experti to považují za selhání, podle Zaorálka první…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte