Kultura

Ústí hlavně Kodudek,

Narodil se, když vyšlo Blonde on Blonde. Poprvé se líbal s holkou, když vyšlo Unknown Pleasures. Ptal se dokola Where Are We Now? v tom roce, kdy vyšel Bowieho singl Where Are We Now. Tak shrnuje svůj život Jiří Imlauf v knížečce Ústí hlavně, kombinující deníkové záznamy, postřehy a poetickou rozcvičku. Zpěvák kytarové kapely Houpací koně, která platí na domácí scéně za nenápadný kult, svůj pohled ale nesměruje jen dovnitř: ukazuje i odvrácenou tvář industriálního města, které je hezčí v noci než ve dne a kde se „řeka snaží propít kopci“. Vtahuje čtenáře do mikrokosmu osvětleného cedulemi večerek a zahaleného v cigaretovém kouři nonstopů, kde se skoro všechny řeči s přísedícími točí kolem hudby; stejně jako jeho život.

Fanoušci kapely by po sbírce měli sáhnout už kvůli historkám z natáčení: jak Houpáči „písničky podlejvali bílým vínem a smažili na pánvi srpnovejch nocí“ nebo jak se Jenny divila, když se dostala do stejnojmenné skladby z alba Hotel Palace. Autor tu přiznává, že ho napadají „blbý rýmy a básničky“ – a místy vskutku zapíná generátor instantní poezie. Mísí se tu texty známých písní s krátkými básněmi, které by lépe fungovaly jako písničky.

Nahlédneme ale i do češtinářského kabinetu, kde Imlauf vysedává o přestávkách s kolegou a poslouchají ruch ulice nebo Blur. Díváme se mu přes rameno, jak si zaznamenává pocity z četby, filmů i poslechu alb. Jako by byly psané v dodávce mezi benzinkou a klubem, kde kapela hraje;…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte