Belgický dokumentární film Lost Down Memory Lane (Ztraceni na stezkách paměti) je svědectvím o beznaději spojené s Alzheimerovou chorobou. Osm seniorů žije pohromadě v pečovatelském domě. Zapomínají, bojují s nemocí, ještě se o sebe dokážou postarat. Čas od času však někdo z nich navždy zmizí, zbude po něm jen prázdná židle u jídelního stolu. Relativně samostatný život v domově dotyčný už nezvládal a musel být přestěhován někam, kde je péče komplexnější. Jenže někteří pacienti to nechápou a v hrůze čekají na den, kdy „zmizí“ oni sami.

Léky proti Alzheimerově nemoci – podle všeho časované bombě naší civilizace – umí ulevit, dokážou chorobu zpomalit. Léčí však jen příznaky, ne podstatu onemocnění. Tu se vědě zatím nedaří nalézt. Je přitom možné, že se výzkumníci již čtvrtstoletí ubírají po falešné stopě, a miliardy dolarů investované do vývoje nových léků, které se snaží čistit mozek od jednoho typu patologické bílkoviny, tak přijdou nazmar. Celý obor možná brzy projde otřesem, jakého ve vědě nejsme svědky příliš často.

Zdraví a nemocní

V poslední době sílí hlasy, že nemoc je ve skutečnosti důsledkem infekce. Výzkum je však teprve v začátcích, není ani jasné, o jakou nákazu by mělo jít (více na str. 67–70). Podle jiných názorů jsou příčiny nemoci tak složité a natolik souvisejí se stárnutím, že se skutečný lék nepodaří najít nikdy.

Může v tom ale být i jistá naděje: jestliže vědci hovoří o tom, že v komplikované souhře příčin hraje roli třeba…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte