Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Výběr z webu

Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz

USA ruší síťovou neutralitu

Americký telekomunikační regulátor FCC zrušil opatření zajišťující tzv. síťovou neutralitu. Pravidlo, podle něhož nesmí provozovatelé internetového připojení žádným způsobem rozlišovat mezi svými zákazníky, co se rychlosti připojení týče. Podle mnohých (třeba i technologického serveru Wired) je to konec internetu, jak jej známe. Podle jiných (třeba The Wall Street Journal) je naopak internet konečně svobodný a neregulovaná volná ruka trhu všem prospěje.

Kritiků je ovšem víc; co se tedy podle nich bude dít? Dodejme, že se vše týká pouze amerického trhu, který je však v technologickém světě prominentní, a tak je to rozhodnutí s globálním dopadem. Odpůrci ve zkratce říkají: za služby (programy), které jsou dnes zdarma, se bude platit, budou tak méně dostupné, a tím se zbrzdí technologický vývoj, respektive bude se odehrávat jen v režii zavedených (a obřích firem).

Provozovatelé internetového připojení dnes nemohou svým firemním zákazníkům nabízet žádný „rychlejší“ a „pomalejší“ pruh. Oblíbená hudební služba Spotify je ve svém oboru premiant, má přes 50 milionů platících zákazníků. Konkurovat jí je složité, ale její případní soupeři mají stejnou startovací pozici – stejně rychlý přístup k zákazníkům. To se podle kritiků může změnit a provozovatelé připojení mohou nováčkovi v oboru říci: „Pokud chcete, aby vaše služba běžela stejně rychle jako už fungujícím firmám, prosíme měsíčně o pěknou sumu. Jinak samozřejmě přístup k internetu budete mít, ale o dost pomalejší, což, jak jistě uznáte, když nabízíte
streamování hudby, je trochu problém.“

Problém by to skutečně byl – a zastánci síťové neutrality říkají, že právě takhle bude přidušená konkurence, pestrost i nové a užitečné nápady. Boj o svobodu amerického internetu nicméně zatím neskončil. Zastánci plánují dotáhnout spor do Kongresu, který nakonec bude mít rozhodující slovo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 51/2017 pod titulkem Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz