Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Pomalá, jistá revoluce

Elektromobilům se daří každým rokem lépe

Elon Musk unveils electric 'Semi' truck
Nová éra začíná, už zase. (Elon Musk předvádí nové modely Tesly) • Autor: Polaris, Profimedia

Tesla, firma vizionáře a podnikatele Elona Muska, představila v minulém týdnu své dva nové modely elektrických aut – nákladní vůz a sportovní kupé. Kalifornská automobilka je celosvětovou tváří aut bez spalovacích motorů a grandiózní show měla ukázat, že po limuzínách a autech střední třídy elektroauta definitivně vstupují na nová území a k novým zákazníkům – k těm, kteří potřebují přepravovat zboží, a k těm, kteří rádi jezdí hodně rychle.

Tesla je ikona, a proto se stejné pozornosti dostalo i záporům: obě nová auta se začnou vyrábět nejdříve za dva roky (firma už na ně ale přijímá závazné rezervace), výrobu současných modelů Tesla nestíhá a na rozšíření výrobních linek horko těžko shání hotové peníze. Pro celý průmysl s auty na baterie to jsou ale jen problémy jedné – jakkoli slavné a obdivované – firmy. Její dokonale designovaná auta tvoří jen malou část elektroaut, která jezdí po světových silnicích. Daleko podstatnější jsou menší a skromnější vozidla tradičních automobilek a asijských firem vyrábějících výhradně elektroauta. Těm se daří každým rokem lépe, navzdory obavě z experimentování, která elektroauta stále obestírá, a otázce, zda jsou auta s elektrickým pohonem skutečně tak ekologická a k planetě šetrná, jak jejich výrobci říkají.

Trochu plánujte…

Česká republika není pro elektroauta a hlavně jejich řidiče zatím žádný ráj. Podle portálu Evmapa.cz jsou tu necelé dvě stovky veřejných nabíjecích stanic, které jsou sice rozprostřené po celé zemi, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte