Anna Tučková z Opavy, 1924. Františka Tučková z Königsfeldu, 1872. Karolina Tučková… Na monitoru počítače v badatelně Muzea migrace pročítám dlouhý seznam svých jmenovkyň, vedených v registru víc než sedmi milionů osob, které od půli 19. století opustily Evropu z německého přístavu Bremerhaven. Moderní budova muzea stojí na břehu Vezery tam, kde se chodidla odjíždějících navždy odlepila od evropské půdy. Víc než jméno, datum odjezdu a název lodi z těch zápisů nevyčtu. Snad se při prohlídce o svých jmenovkyních dozvím víc, zadoufám, protože bremerhavenské muzeum je proslulé i možností prožít v expozici příběh některého z migrantů.

Na lístku, který dostávám od kustoda, však stojí jiné jméno. Pro příští chvíle se ze mě stává německá Židovka Herta Nathorff, která Evropu opouští v roce 1939.

Na chvíli mě to vyděsí, než si uvědomím, že lístek je zárukou, že si přece jen stihnu na poslední chvíli zachránit život útěkem. S nečekaně reálným pocitem úlevy se tak řadím ke skupině, čekající u nástupního můstku obrovské zaoceánské lodi, a poslouchám ševelení dobově oděných figurín, které se návštěvníkům svěřují s obavami z nejisté budoucnosti, jak je kdysi v korespondenci či memoárech formulovali skuteční běženci.

Na palubě brzy zjišťuji, že kajuta, do které jsem přidělena, je proti předpisům přeplněná, lidé trpí mořskou nemocí, že plavbu nepřežilo několik osob, že na Ellis Islandu strávím řadu týdnů v nejistotě, zda mě imigrační úředníci nepošlou zpět. V New Yorku pak můj…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte