46-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dny se krátí, venku prší a pořádná vláda v nedohlednu. Příjmová oddělení psychiatrických klinik se plní, ale my se vás nebudeme snažit povzbudit lacinými triky, jak si zlepšit náladu. Stejně by to nefungovalo. Zvolili jsme téma ponuré, adekvátní situaci za okny i na politické scéně. Podíváme se, kam dospěl výzkum zlých snů alias nočních můr.

Přepadení nebo potopa

Záminkou budiž studie, kterou minulý týden publikovala doktorandka Floridské státní univerzity Chelsea Ennis. Psycholožka se zabývá fenoménem sebepoškozování, což je poměrně rozšířená potíž, kterou ve Spojených státech trpí až 17 procent dospívajících. Nejde o sebevražedné chování, ale různé formy zraňování se, řezání nebo pálení.

Je známo, že podobné psychické poruchy často souvisejí s nekvalitním spánkem, a Ennis zjistila, že zraňující se lidé trpívají právě nočními můrami. Obdobné studie už v minulosti ukázaly na souvislost mezi děsivými sny a sebevraždami. S těmito výzkumy je to ale trochu jako se slepicí a vejcem: nepoznáme, co bylo dřív. Jsou časté noční můry výsledek úzkostí a depresí, potažmo sebezraňování – nebo naopak jejich příčinou? Jak už to ve snech bývá, odpověď není jednoznačná, ale o to je zajímavější.

Kdo se vzbudil zpocený hrůzou poté, kdy ho málem dostihla nestvůra, které nedokázal utéct, protože ho neposlouchaly nohy, ví, jaká dokáže být noční můra. V principu ovšem nejde o nic patologického. Zlé sny se čas od času zdávají každému, nejčastěji menším dětem – čtvrtina z nich…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Sny
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte