Na počátku se duch stroje vznášel nad vodami pravidel. Pochopil je a utkal se podle nich sám se sebou. Uvědomil si, jak je nedokonalý, a znovu vyzval sám sebe na souboj. Zlepšil se. Čtyřicet dní pak hrál sám proti sobě a dospěl k hrozivé dokonalosti.

Tak by mohla znít kniha Genesis zachycující zrození počítačového programu AlphaGo Zero, velmistra starodávné hry go, o níž se ještě nedávno experti domnívali, že je příliš složitá na to, aby v ní stroje mohly vynikat. Už předchozí verze programu loni a letos mnohokrát zvítězily nad nejlepšími hráči světa. AlphaGo Zero ale porazil všechny své počítačové předchůdce – nad jedním ze svých strojových předků dokonce vyhrál stokrát ze sta utkání.

Je tu přitom jeden podstatný rozdíl. Starší verze programu se učily svému umění mimo jiné analýzou tisíců profesionálních partií, tedy na základě zkušeností člověka. Do uvažování stroje se tak promítalo lidské myšlení, lidské strategie. Nejnovější počítačový velmistr nic takového nepotřebuje. Na začátku měl k dispozici jen virtuální herní plochu, kameny a sadu pravidel, jimiž se hra řídí. Zdokonaloval se sám.

Za pouhé tři dny se zlepšil natolik, že předčil nejlepší hráče světa, další měsíc své umění ještě piloval. V rekordně krátké době si tak osvojil umění a vědomosti, jež hráči go budovali tři tisíce let. A zatímco profesionálové, kteří se utkali se staršími verzemi programu, měli pocit, že jejich soupeřem je poněkud zvláštně hrající velmistr, přesto však člověk, analýza tahů…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 819

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte