Hospodská debata dva týdny před volbami, na programu je logicky Andrej Babiš. Argumentů proti němu padá celá řada, třeba ten, že Babiš je prý po čtyřech letech v politice dvakrát bohatší, což přece není normální.
V tu chvíli jsem to nechal být, ale měl jsem se ozvat. Ne že bych chtěl někomu volbu proti ANO rozmlouvat, ale ta stížnost na zázračné zbohatnutí zaznívá často a bohužel zkomoleně. Sám jsem ta čísla čtyři roky počítal a rozumět jim tak, že si Babiš nahrabal v politice, je nepatřičná zkratka.
Každý rok na jaře vychází v americkém Forbesu žebříček nejbohatších lidí světa, na podzim pak žebříček nejbohatších Američanů. Český Forbes analogicky vydává žebříček nejbohatších Čechů. Poslední je ze začátku října, Babiš je v něm jako obvykle dvojka s majetkem 88 miliard korun.
Jak se takové číslo počítá? Taky mi to vrtalo hlavou – i proto jsem se přidal, když český Forbes před šesti lety startoval. V globálním žebříčku už Babiš byl, ovšem jen s bídnou 1,1 miliardy dolarů. Z New Yorku na něj přišla útlá složka plus vzorečky, manuály a čísla, ze kterých ale plynula jedna podstatná věc: Babiš byl pro americké počtáře jedním z mnoha drobných lidí odkudsi z východní Evropy, položka číslo 1057 na seznamu čítajícím 1210 lidí. Navíc se o podnikání nebavil, na otázky z New Yorku neodpovídal.
Co jako novinář z New Yorku uděláte? Víte z oficiálních zdrojů, že je tu velká firma Agrofert, a víte, komu patří. Ale postupujete opatrně, oficiální čísla „dělíte dvěma“, držíte se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu