Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Lovaně

Pokuta za stěračem a politika bez zábran

07_foto Eva Hrnčířová
Lovaň

To je teda proměna! Pár let jsem v Lovani nebyla a slavné vlámské univerzitní město o velikosti třeba Ústí nad Labem vypadá úplně jinak. Z centra vykázali auta. Skoro jediná okolo kroužím jednosměrkami, abych zjistila, že parkovací místo je stejně až na okruhu a holt budu muset pěšky. Jdu širokou nákupní ulicí, kde dřív popojížděly kolony aut, teď už jen autobusy. Zato kola jsou naprosto všude.

„Tady v centru už kvůli tomu zavřeli několik obchodů. Tržby klesly tak o třetinu. Pro obchodníky je to katastrofa,“ říká mi prodavač luxusní obuvi hned, jak to naťuknu. Proti revolučnímu dopravnímu plánu se zvedly protesty. Kdo má tohle na svědomí? Vzít lidem auta a donutit je šlapat na kole nebo pěšky. Odpověď najdu ve třetím patře moderní radnice, u Mohameda Ridouaniho, místostarosty Lovaně za sociální demokracii.

Už při stisku ruky je mi jasné, že ambice tohohle osmatřicátníka jsou velké. „Věřím, že našim dětem už bude připadat nemyslitelné zaparkovat někde na ulici a jen tak odejít. Všechno by mělo být v garážích nebo v podzemí a carsharing bude fungovat víc než dnes.“ Mladý politik vsadil na teorii vědců z Katolické univerzity v Lovani, že do roku 2030 může být město bez emisí, a uvádí ji do praxe. Založil „Lovaň 2030“, kde kromě politiků rozhodují o udržitelném plánu i zástupci občanů, soukromých firem, nevládních organizací, univerzity a další. Po pěti letech se podařilo stlačit emise v rostoucím městě o deset procent a každý může sledovat on-line na stránkách radnice,…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte