Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Úplně mimo

Názory mnohých republikánů na držení zbraní lze vysvětlit iracionalitou jejich myšlení

File photo of salesman Ryan Martinez clearing the chamber of an AR-15 at the "Ready Gunner" gun…
Hřejivý pocit bezpečí. (Prodejna zbraní v americkém státě Utah) • Autor: REUTERS

Nejlíp to popsala satirická webová stránka Onion: „Nelze tomu předcházet – říká jediná země, kde se to děje pravidelně.“ Povědomý byl i titulek přesného shrnutí reakce odpůrců kontroly zbraní na opakované masakry střelnými zbraněmi. Na Onionu jej – pouze s drobnými úpravami podle obsahu ironického článku – použili pětkrát: když bylo v roce 2014 zavražděno v Kalifornii šest lidí, když bylo v Jižní Karolíně zavražděno devět lidí, když bylo v roce 2015 v Oregonu zavražděno devět lidí a v Kalifornii 14 a po zavraždění 58 a zranění 489 lidí osamělým střelcem v Las Vegas 1. října.

Když selhávají běžné zábrany lidské pošetilosti, kvete satira. V tomto případě ukazuje na fakt, že v Americe – přestože je tam procento vražd pětadvacetkrát vyšší než v jiných rozvinutých zemích – neprobíhá vážná debata o tom, jak vraždění omezit. Republikánští zákonodárci totiž odmítají schválit to jediné, co by mohlo pomoci. Kdyby Amerika znesnadnila zabijákům přístup ke střelným zbraním, bylo by tam méně zavražděných střelnou zbraní – jak je vidět na příkladu Austrálie, Británie a Kanady. Tuto očividnou pravdu přesto přijímá jen čtvrtina těch, kteří volí republikány. Většinou říkají, že v Americe by ubylo zločinnosti, kdyby byli Američané více ozbrojeni.

Tento klam se obvykle vysvětluje velmi efektivním lobbingem střeleckých klubů. Národní střelecká asociace (NRA), podporovaná výrobci zbraní, v sedmdesátých letech začala měnit argumenty: od ochrany veřejnosti přešla k tvrzením o svobodě. Když…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte