28_volby

Když KDU-ČSL v létě rozpustila předvolební koalici se STAN, protože straníci měli obavu, že spojení nedostane lidovce do sněmovny, stalo se zřejmým, že vizionářský potenciál strany se drží spíše při zdi. Lidovci ukázali, že se bojí rizika, a tím asi odradili některé voliče. Pak v srpnu předseda strany Pavel Bělobrádek cítil potřebu zareagovat na facebookový povzdech ženy, která napsala, že jí zemřel pes. „Psi neumírají, psi pojdou,“ poučil ji Pavel Bělobrádek a dodal, že lidský termín pro smrt psa „může použít jen ekoetnobio vychrtlina s korálky na krku a náušnicemi v nose, pupku a obočí“. Bělobrádkův nevyžádaný politický coming out vyvolal na sociálních sítích stovky prohlášení, že strana se stala nevolitelnou, a lidovci v průzkumech spadli nebezpečně blízko k pětiprocentní hranici, kde se pohybují dodnes.

Nicméně proti mediálně známým přešlapům stojí docela silný kalibr opačné ráže. Lidovci byli čtyři roky ve vládě s Andrejem Babišem a sociálními demokraty a nezkompromitovali se. Naopak, byli to právě oni, kdo dodával koalici evropskou tvář, prosazoval transatlantické spojení, vystupoval proti budování dalších a dalších průmyslových montoven na úkor elektronizace a digitalizace hospodářství i státní správy. V počtu jedenácti poslanců dokázala strana ve dvousetčlenné sněmovně prosadit mnoho bodů svého programu a například hlavně zásluhou lidovců se před třemi lety, v době ruské anexe ukrajinského Krymu, podařilo prosadit ve vládě usnesení, které obsazení Krymu Ruskem…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte