Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Sova a spol. jsou nevinní

Anarchistický plán teroristického útoku na vlak byl možná jen policejní provokací

Pražský městský soud osvobodil pětici anarchistů, kteří měli podle obžaloby plánovat útok zápalnými lahvemi na nákladní vlak. „Obžalovaní se hájili, že šlo o policejní provokaci,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Hana Hrnčířová. A policisté tohle tvrzení nedokázali vyvrátit: „Pro to, že to tak nebylo, nemáme naprosto žádné důkazy.“

Kauza Petr Sova a spol. má kořeny v roce 2014. Neznámá Síť revolučních buněk se tehdy přihlásila k celkem šesti útokům zápalnými lahvemi na policejní auta či zapálení mýtné brány na dálnici D1 (případ dodnes není objasněn). Policisté se ale současně zaměřili na lidi kolem webů, které komuniké o útocích zveřejnily. Mezi nimi byl jistý Petr Sova (46), vedoucí posunu na berounském nádraží, ve své komunitě známý coby zpěvák kapely Voice of Anarchopacifism a zakladatel stejnojmenného webu. Na jedné anarchistické akci se s ním seznámili dva policejní agenti, kteří pak začali chodit na schůzky do pražského bytu Sovovy přítelkyně Radky. Po pár měsících přišli s tím, že Sova a další dva nájemníci bytu plánovali „zvlášť závažný zločin teroristického útoku na vlak“, Sovovu přítelkyni a další návštěvnici bytu policie obvinila, že o útoku věděly a nepřekazily ho.

Sova od začátku tvrdil, že žádný vlak nikdy zapálit nechtěl. Měl prý podezření, že náhodní známí mohou být provokatéři, a když přišli s tím, že to chce nějakou radikální akci, začal s nimi hrát jejich hru. Prý proto, aby nevyprovokovali
k neuváženosti někoho méně zkušeného. Agenti naopak tvrdili,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.