Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Sova a spol. jsou nevinní

Anarchistický plán teroristického útoku na vlak byl možná jen policejní provokací

Pražský městský soud osvobodil pětici anarchistů, kteří měli podle obžaloby plánovat útok zápalnými lahvemi na nákladní vlak. „Obžalovaní se hájili, že šlo o policejní provokaci,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Hana Hrnčířová. A policisté tohle tvrzení nedokázali vyvrátit: „Pro to, že to tak nebylo, nemáme naprosto žádné důkazy.“

Kauza Petr Sova a spol. má kořeny v roce 2014. Neznámá Síť revolučních buněk se tehdy přihlásila k celkem šesti útokům zápalnými lahvemi na policejní auta či zapálení mýtné brány na dálnici D1 (případ dodnes není objasněn). Policisté se ale současně zaměřili na lidi kolem webů, které komuniké o útocích zveřejnily. Mezi nimi byl jistý Petr Sova (46), vedoucí posunu na berounském nádraží, ve své komunitě známý coby zpěvák kapely Voice of Anarchopacifism a zakladatel stejnojmenného webu. Na jedné anarchistické akci se s ním seznámili dva policejní agenti, kteří pak začali chodit na schůzky do pražského bytu Sovovy přítelkyně Radky. Po pár měsících přišli s tím, že Sova a další dva nájemníci bytu plánovali „zvlášť závažný zločin teroristického útoku na vlak“, Sovovu přítelkyni a další návštěvnici bytu policie obvinila, že o útoku věděly a nepřekazily ho.

Sova od začátku tvrdil, že žádný vlak nikdy zapálit nechtěl. Měl prý podezření, že náhodní známí mohou být provokatéři, a když přišli s tím, že to chce nějakou radikální akci, začal s nimi hrát jejich hru. Prý proto, aby nevyprovokovali
k neuváženosti někoho méně zkušeného. Agenti naopak tvrdili,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte