28_volby

Pokud pro Pirátskou stranu existuje nějaké „buď–anebo“, je ve hře právě teď. V posledních volbách do sněmovny dosáhli Piráti jen na 2,5 procenta. O rok později ale přišly volby komunální, ve kterých již uspěli: pirátský starosta vede Mariánské Lázně, partaj se podílí na vedení Brna a v Praze je nejviditelnější opozicí. Při loňském obsazování krajských zastupitelstev se Pirátská strana dostala do tří z nich. V Senátu sedí tři senátoři a senátorky, které nominovala nebo podpořila. Takže na řadě je aktuální bitva o poslanecké lavice. Kdyby se Piráti při sčítání nedobrali pěti a víc procent, bylo by to velké zklamání jejich voličů, nucený čtyřletý oddech a velká překážka na pirátské politické cestě výš.

Ze všech malých a v parlamentu nezavedených stran jsou Piráti zvolení nejblíže. Dostupné průzkumy veřejného mínění jim už pravidelně přisuzují víc než nutných pět procent, mají jistou účast v celostátních debatách. Jsou vidět a potřebují to – sami odhadují, že jejich podpora je největší mezi lidmi, kteří k volbám nechodí. Pro úspěch musí k urnám dostat své spolehlivé příznivce a zároveň přesvědčit váhající voliče, že za několika známými a prověřenými tvářemi se neskrývá hejno nepředvídatelných politických začátečníků.

Zvládneme to? Jistě

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vedle bojovného hesla „Pusťte nás na ně!“ i trochu oprýskaná karosa, pro účely kampaně přetvořená ve „vězeňský autobus“, se kterým Piráti objíždějí zemi. Na jeho boku jsou vymalováni Andrej…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte