0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda23. 9. 20176 minut

Pusťte nás na ně a věřte nám

Piráti míří do nejvyšší politiky

Pokud pro Pirátskou stranu existuje nějaké „buď–anebo“, je ve hře právě teď. V posledních volbách do sněmovny dosáhli Piráti jen na 2,5 procenta. O rok později ale přišly volby komunální, ve kterých již uspěli: pirátský starosta vede Mariánské Lázně, partaj se podílí na vedení Brna a v Praze je nejviditelnější opozicí. Při loňském obsazování krajských zastupitelstev se Pirátská strana dostala do tří z nich. V Senátu sedí tři senátoři a senátorky, které nominovala nebo podpořila. Takže na řadě je aktuální bitva o poslanecké lavice. Kdyby se Piráti při sčítání nedobrali pěti a víc procent, bylo by to velké zklamání jejich voličů, nucený čtyřletý oddech a velká překážka na pirátské politické cestě výš.

Ze všech malých a v parlamentu nezavedených stran jsou Piráti zvolení nejblíže. Dostupné průzkumy veřejného mínění jim už pravidelně přisuzují víc než nutných pět procent, mají jistou účast v celostátních debatách. Jsou vidět a potřebují to – sami odhadují, že jejich podpora je největší mezi lidmi, kteří k volbám nechodí. Pro úspěch musí k urnám dostat své spolehlivé příznivce a zároveň přesvědčit váhající voliče, že za několika známými a prověřenými tvářemi se neskrývá hejno nepředvídatelných politických začátečníků.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zvládneme to? Jistě

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vedle bojovného hesla „Pusťte nás na ně!“ i trochu oprýskaná karosa, pro účely kampaně přetvořená ve „vězeňský autobus“, se kterým Piráti objíždějí zemi. Na jeho boku jsou vymalováni Andrej…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc