Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Pusťte nás na ně a věřte nám

Piráti míří do nejvyšší politiky

28_volby

Pokud pro Pirátskou stranu existuje nějaké „buď–anebo“, je ve hře právě teď. V posledních volbách do sněmovny dosáhli Piráti jen na 2,5 procenta. O rok později ale přišly volby komunální, ve kterých již uspěli: pirátský starosta vede Mariánské Lázně, partaj se podílí na vedení Brna a v Praze je nejviditelnější opozicí. Při loňském obsazování krajských zastupitelstev se Pirátská strana dostala do tří z nich. V Senátu sedí tři senátoři a senátorky, které nominovala nebo podpořila. Takže na řadě je aktuální bitva o poslanecké lavice. Kdyby se Piráti při sčítání nedobrali pěti a víc procent, bylo by to velké zklamání jejich voličů, nucený čtyřletý oddech a velká překážka na pirátské politické cestě výš.

Ze všech malých a v parlamentu nezavedených stran jsou Piráti zvolení nejblíže. Dostupné průzkumy veřejného mínění jim už pravidelně přisuzují víc než nutných pět procent, mají jistou účast v celostátních debatách. Jsou vidět a potřebují to – sami odhadují, že jejich podpora je největší mezi lidmi, kteří k volbám nechodí. Pro úspěch musí k urnám dostat své spolehlivé příznivce a zároveň přesvědčit váhající voliče, že za několika známými a prověřenými tvářemi se neskrývá hejno nepředvídatelných politických začátečníků.

Zvládneme to? Jistě

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vedle bojovného hesla „Pusťte nás na ně!“ i trochu oprýskaná karosa, pro účely kampaně přetvořená ve „vězeňský autobus“, se kterým Piráti objíždějí zemi. Na jeho boku jsou vymalováni Andrej…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1002
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte