Matthew Qvortrup, profesor, politická věda, kniha Angela Merke
Matthew Qvortrup • Autor: Michaela Danelová

Ve své poslední knize jste Angele Merkel věnoval čtyři stovky stran. Co pro vás zůstává jejím hlavním tajemstvím? Existuje něco důležitého, co o ní pořád nevíte?

Dodnes nerozumím tomu, jak někdo bez vize a bez řečnického talentu dokáže suverénně vyhrávat volby. Napadá mě k tomu jedině citát Bertolta Brechta, podle něhož je šťastná ta zem, jež nepotřebuje hrdiny. Němci chtějí lídra, ale nechtějí hrdinu. Pořád mi připadá trochu mysteriózní, že je možné mít silné a zároveň naprosto obyčejné vedení. Jak je možné, že tady není potřeba charisma?

Mluvíme spolu týden před německými volbami, tento rozhovor vyjde den po nich. Kolik byste teď vsadil na to, že hrdinka vaší biografie zůstane kancléřkou?

Sleduji britské sázkové kanceláře. Podle nich je větší šance, že Velká Británie zůstane v Evropské unii, než že se Angela Merkel nestane opět kancléřkou. Otázkou spíše je, s kým sestaví příští vládu.

S kým by podle vás vládla nejraději?

Je tu samozřejmě velká šance na pokračování velké koalice se sociálními demokraty. Její křesťanská demokracie by asi nejraději vládla pouze v koalici s tradičním partnerem, liberální FDP, pokud to volební výsledek umožní. Byla by to nejjednodušší varianta. Myslím ale, že by v hloubi srdce nejraději vládla se Zelenými, protože má k jejich ideálům blízko. V mezinárodní politice se poprvé výrazně zviditelnila v polovině devadesátých let, když coby…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte