Jakkoli může znít volání Katalánců po referendu o nezávislosti pod záplavou červeno-žlutých vlajek zdálky pochopitelně, a snad dokonce sympaticky, skutečnost je mnohem složitější. Ano, demokracie se odehrává u volebních uren. Přesto ale katalánskému referendu chybí legitimita. Způsob jeho vyhlášení a podmínky, za nichž mělo proběhnout, jsou téměř skandální.

Ne snad, že by část Katalánců netoužila po odtržení od Španělska. Počet stoupenců samostatnosti se podle průzkumů samotné katalánské vlády od vypuknutí hospodářské krize ve Španělsku v roce 2009 prudce zvýšil z tehdejších 15 na letošních 41 procent. To je ale všechno. Touha po nezávislosti kulminovala předloni a od té doby mírně klesá. Referendum vyhlásila vláda složená z obou tamních separatistických stran, a ty v posledních volbách dohromady posbíraly téměř 48 procent hlasů. Díky volebnímu systému to stačí na těsnou parlamentní většinu, žádný jednoznačný hlas pro samostatnost to ale není. Však také vládní poslanci referendum schválili na základě utajovaného návrhu ve zrychleném čtení za jediný den a bez obvyklých parlamentních procedur poté, co nečekaně změnili program parlamentního zasedání, z něhož okamžitě na protest odešli zástupci všech ostatních stran.

Rovněž podmínky referenda nevypovídají o touze po férovém rozhodování. Země se má podle zmíněného zákona osamostatnit bez ohledu na to, kolik voličů k urnám přijde a jak velký bude rozdíl ve výsledku. Když takto hlasovali Katalánci „zkušebně“ před třemi lety,…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte