Part 15
Twin Peaks • Autor: Suzanne Tenner/SHOWTIME

Stálo to čekání za to?“ ptala se většina médií letos v květnu, v době globální premiéry třetí řady seriálu Davida Lynche a Marka Frosta Twin Peaks: Návrat. Už po prvním dílu z produkce americké kabelové stanice Showtime bylo zřejmé to, co se potvrdilo o sedmnáct epizod později na začátku září, kdy seriál skončil.  Že je to špatně položená otázka. Smysluplnější je ptát se na něco jiného: jak je možné, že televizní systém vstřebal tak ikonoklastického umělce, jako je Lynch? A co z toho může vzejít?

Samé podivnosti

Kdo sleduje tvorbu Davida Lynche posledních patnácti let – od Mulholland Drive z roku 2001 –, musel tušit, že seriál Twin Peaks nebude nostalgický návrat do oblíbeného městečka se „sakra dobrým kafem“, který by lechtal vzpomínky a posiloval pocit spiklenecké soudržnosti fanoušků. Natěšená otázka z úvodu ovšem nastavuje právě takový typ očekávání.

Původní Twin Peaks způsobil na začátku devadesátých let senzaci, protože stavěl na hlavu zavedenou představu, jak má vypadat seriál. Postupně se ale stal v populární paměti nostalgickým kýčem s třešňovými koláči, trpaslíkem a červenými závěsy. Jeho pokračování pak příslibem sdíleného vtipu i fantaskního světa, do něhož je možné se vlamovat pomocí zvláštních kódů. Příslibem návratu starých známých, jejichž výstřednost bude zábavná.

Tvůrci přitom zjevně neměli ambice takový příslib naplnit. „Seriál nemá rytmus a sílu, díky nimž původní Twin Peaks fungoval,“ shrnul…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte