54B_foto Tomas Koolhaas
Naslouchat myšlenkám otce. (Rem Koolhaas, Casa da Música, Porto)

Kdo je nejznámější architekt české kinematografie? Dost možná Jan Mikuláš ze socialistického seriálu Muž na radnici z roku 1976. On chce, aby se v městečku Kunštát zbouralo 92 domů a ještě hospoda. V zájmu pokroku, aby mohlo vzniknout modernější město. Než se divák rozkouká, už padají zdi.

Překvapí, že normalizační tvůrce paneláků má něco společného i se slavnými architekty z Hollywoodu. Filmový architekt je nejčastěji člověk (přesněji: dobře vypadající muž), kterého žene poslání. Vybudovat modernější, a tedy lepší svět. V posledních desetiletích se ale mnohé zkomplikovalo a zjistilo se také, že i s architekturou a lepšími zítřky je to složitější. Architekt jako filmový hrdina se však nezměnil: je to vizionář, který ví, jak stavět lépe. Něco z těchhle filmových architektů mají i hrdinové dvou nových dokumentárních filmů Rem (o Remu Koolhaasovi) a BIG Time (o Bjarkem Ingelsovi). Oba uvede pražský festival Film a architektura.

Kromě nich také další dokumenty: o sociálním bydlení, o školách, o fotografování architektury. Projekce začnou v sobotu a budou pokračovat v průběhu příštího týdne. Kromě Prahy se některé filmy promítnou také ve Zlíně, Brně, Nymburce a Plzni.

Otřes stavitelova mozku

Rem se poprvé promítal už minulý týden v kině Světozor (podruhé to bude 24. října). O architektu Koolhaasovi natáčel jeho syn Tomas, čtyři roky jezdil po jeho vznikajících i dokončených stavbách – navštívil například knihovnu v Seattlu nebo…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte