Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Vystřihnout zdravé embryo

Nový experiment nastolil otázku, kdy se narodí první geneticky modifikovaný člověk

DNA
Autor: Profimedia, Sciencephoto RM

Sergei Zholtok, hokejista NHL původem z Lotyšska. Joe Kennedy, nadhazovač baseballového týmu Toronto Blue Jays. Maďarský fotbalista Miklós Fehér. Nejen tito mladí sportovci náhle a nečekaně zemřeli na selhání srdce – cestou do sportovní šatny, na svatbě, přímo na hřišti. Žádné vážné zdravotní problémy předtím neměli.

Dědičnou nemoc zvanou hypertrofická kardiomyopatie, která úmrtí způsobila, má jeden člověk z pěti set, přičemž většina pacientů se nikdy nedozví, že jí trpí. V poslední době se ovšem ocitla v centru pozornosti z jiného důvodu: genetickou mutaci, která ji vyvolává, se totiž vědcům zřejmě podařilo pokusně odstranit z lidského embrya. Asi jako kdyby přepsali špatně vytištěnou větu v knize správným textem.

Pokud by následně nechali „editované“ embryo vyvíjet a vložili jej do dělohy, mohlo by se z něj narodit první geneticky modifikované dítě – zdravý potomek rodičů, z nichž jeden měl postižení ve svých genech. Jde patrně o přelomový experiment, který opět připoměl, jak dramaticky se v posledních pěti letech zlepšila naše schopnost zasahovat do dědičné informace a jak pozoruhodné, ale zároveň problematické možnosti se tím otevírají.

Jsme připraveni odsunout svobodu a práva budoucích dětí až na druhé místo, za právo postižených párů, které přitom mají i jiné možnosti než počít vlastního biologicky příbuzného potomka? ptají se odborníci na bioetiku. A varují, že můžeme vytvořit kastu geneticky zdokonalených lidí a posílit tak nerovnost.

Zásah uvnitř…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte