Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Pro pár lžiček

Čtvrtstoletí jedné rodiny: jak se žije s vykradači chalup

Vykrádání chalup
Více než třicetkrát. (Chalupa, na kterou si zloději zasedli) • Autor: Matěj Stránský

Klikatá silnice vinoucí se pustou krajinou Českého Švýcarska se postupně mění v úzkou asfaltku a ještě dále v travnatou luční cestu směřující k lesu. Na konci louky stojí starý osamělý vysoký dům obehnaný dřevěným plotem, který jako by vypadl z turistického katalogu. Jeho majitelé – manželský pár ve středním věku a dospělá dcera – sedí na zahradě přede dveřmi a popíjejí čaj. Svoji chalupu milují a v létě sem jezdí z města odpočívat každý víkend. Stejně jako miliony jiných obyvatel Česka, pro něž je chataření a chalupaření národním sportem.

Téhle rodině ale jedna věc už dlouho kazí radost. Chalupa sice leží v jednom z nejkrásnějších koutů země, osamělé stavení však často navštěvují zloději. Něco podobného někdy zažila většina chalupářů, případ této rodiny je nicméně mimořádný – chalupu a přilehlou stodolu jim od roku 1989 zloději vykradli více než třicetkrát. „Tohle vám tu krásu otráví,“ kroutí hlavou úřednice z Mostu, jejíž otec chalupu původně po sudetských Němcích koupil ještě za komunismu. Historky, které spolu s manželem a dcerou Ladislavou o svém neúnavném boji s neznámými vetřelci vyprávějí, jsou plné humoru a absurdity, ale i bezmoci a vzteku.

Drsný vzkaz

První a vůbec největší vloupačka se v chalupě odehrála na začátku devadesátých let, kdy po velké prezidentské amnestii v kraji řádily zlodějské bandy. Rodina tehdy v chalupě shromažďovala starožitný nábytek a hudební nástroje pamatující Rakousko-Uhersko. Na jaře 1994 však zjistila, že přes zimu všechno…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte