Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Děcka jsou v pohodě

Jsou okamžiky, kdy si říkáte, jestli jste se náhodou nezbláznili. Třeba když jedete ve 4.30 ráno vlakem z Hlavního nádraží v Praze, abyste si mohli v devět ráno na přerovské základce sednout do třídy plné zívajících puberťáků srkajících hlasitě kafe z automatu. Nebo když se po cestě na kadaňský gympl málem roztečete v autobuse, protože jste si pro debatu o novinářské práci a stavu demokracie u nás vybrali den, kdy teploměr atakuje čtyřicítku. Nebo když se víceméně kdekoli postavíte před třídu teenagerů s obličeji protáhlými do délky signalizující, že nic z toho, co řeknete, je prostě nemůže zajímat.

Jenže pak s nimi začnete mluvit – a pochyby se začnou drolit. Možná zatím o lecčem moc nevědí, možná opakují klišé, která slyší doma nebo v médiích. Ale naprosto nikdy neplatí to, před čím vás občas varují jejich učitelé a učitelky. Tedy že je nic moc, včetně osudu téhle země, nezajímá. A skutečná odměna za pět kafí před desátou přijde ve chvíli, kdy se plánovaná půlhodinová debata prodlouží na trojnásobek, protože les rukou prostě neřídne.

Tento postřeh vede ke stejnému závěru jako další kolo výzkumu Člověka v tísni provedeného agenturou Median na středních školách po celém Česku na reprezentativním vzorku mezi studenty a učni od patnácti do dvaceti let. Tedy že mladé Čechy budeme mít takové, jaké si je „uděláme“. Jak říká šéf vzdělávacího projektu Jeden svět na školách Karel Strachota: „Místo lamentování nad hloupostí, zkažeností a marností nejmladší generace je ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte