Dresden, Germany. 17th Aug, 2017. A man being measured by a face recognition system in an…
Ilustrační foto • Autor: Alamy, Profimedia

Lidská tvář je pozoruhodné dílo. Ohromující rozmanitost obličejových rysů umožňuje lidem, aby se navzájem poznávali, a je rozhodující pro utváření komplexních společností. Úžasná je také schopnost obličeje vysílat signály o emocích, ať nechtěným červenáním nebo úmyslnou lstí – falešným úsměvem. Lidé tráví velkou část života v kancelářích či soudních síních, ale také v barech a ložnicích a při tom čtou tváře, hledají v nich náznaky zájmu, nepřátelství, důvěry i klamu. A také se velmi často přetvařují.

Lidskou schopnost číst ve tvářích teď rychle dohání technologie. Rozpoznávání obličejů používají v Americe církve, sledují účast věřících na bohoslužbách. V Británii se touto metodou brání obchody proti známým zlodějům. Velšská policie letos dokázala s využitím této technologie dopadnout podezřelého před fotbalovým stadionem. V Číně se tak ověřuje identita řidičů, kteří přijedou na objednání, slouží při vstupu do turistických atrakcí a umožňuje lidem platit pomocí úsměvu. Očekává se, že nový iPhone bude tímto způsobem odemykat základní obrazovku.

Ve srovnání s tím, co z obličeje pozná člověk, se zdají být tyto technologie výhodné. Některé technologické zvraty, například létání či internet, přispěly ke změně schopností člověka. Rozpoznávání tváří je zdánlivě jen kóduje. Přestože obličej je majetkem každého jedince, je také veřejný, a technologie tedy – alespoň na první pohled to tak vypadá – nevniká nikomu do soukromí. A přesto schopnost zaznamenávat, ukládat a analyzovat…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte