Britové již vědí, že jejich představy o odchodu z Evropské unie byly naivní. Vynechme přitom tentokrát lži jejich vlastních politiků, včetně té nejslavnější a odvolané několik hodin po referendu, že totiž díky rozvázání členství každý týden ušetří 350 milionů liber, které pak investují do zdravotnictví. Více než rok po těsném hlasování se ukazuje, že i reálněji uvažující stoupenci odchodu z Evropy neměli ani tušení, jak obtížné je v dnešním světě existovat jako menší, samostatná, a přesto prosperující země. Do EU se vstupuje dlouho, přístupové rozhovory a domácí reformy trvají léta, někdy desetiletí. Zemi je potřeba zásadně proměnit. Opačným směrem to ovšem ani pro tak vyspělý a bohatý stát jako Spojené království není o nic snazší či rychlejší. A výsledek je i tak krajně nejistý, takže i někdejší ostří protagonisté brexitu začínají inklinovat k něčemu, co se silně podobá původnímu členství.

Dočasnost

Po měsících mlhavých postojů a spousty silných slov o „tvrdém brexitu“, vlastně odchodu bez jakékoli přátelské dohody se zbytkem EU, se politici všech rozhodujících stran na ostrovech začali shodovat, že dohoda s Bruselem je nutná – a nejen to. Politikům pravice i levice je nad slunce jasnější, že připravit zemi na samostatnou existenci je stejně dlouhý proces jako příprava na vstup. Výraz „tvrdý brexit“ ostatně čím dál častěji nahrazuje výraz „pád z útesu“, který sám dobře naznačuje, jakého osudu pro svou ekonomiku se Britové nyní obávají. Sny o rychlém odchodu…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte