Kultura

Neočekávané chování: Podivuhodný příběh behaviorální ekonomie

Někdy okolo druhé světové války se „ekonomie“ rozhodla, že bude stejně exaktní vědou jako třeba fyzika. Začala produkovat vzorce, jež měly popisovat nejprve ekonomické jednání lidí a časem jednání lidí vůbec, protože peníze jsou přece za vším. Na rozdíl od fyziky však ekonomie čelila jedné nepříjemnosti – lidem. Naštěstí se problém podařilo vyřešit abstrakcí člověka na bytost, která se vždy rozhoduje racionálně a správně. Vznikl model člověka homo economicus, zkráceně ekon. Díky němu fungovaly i všechny vzorečky – bohužel však přišli ekonomové-heretici s tím, že tuto bytost nemohou najít. Začali dělat experimenty a zkoumat, jak se lidé doopravdy rozhodují. Zjistili, že se nechávají vláčet emocemi a předsudky, jsou líní, chaotičtí a ze všeho nejmíň připomínají ekony. Tak postupně vznikl směr známý jako behaviorální ekonomie, jenž boří představy „klasické“ ekonomie o jednání lidí.

Komu to připomíná knihu Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana, je na správné stopě. A kdo ji také četl, nemusí už sáhnout po Neočekávaném chování od profesora Richarda Thalera. Podtitul jeho díla slibuje příběh, ale jedná se spíše o historky: kdy, kde a koho potkal, jak kdo ze slavných ekonomů působí a co humorného zažil na konferencích. Abychom mu nekřivdili, jak se behaviorální ekonomie vyvíjela a s čím se musela potýkat, to se čtenář nakonec dozví, ale strhující četba to není. Thaler je spíš povrchní, což ale neznamená, že by byl aspoň výjimečně srozumitelný. Když už se…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte