Německé volby působí rozhodnutě. Angelu Merkel si za kancléřku přeje šedesát procent občanů, jejího soupeře Martina Schulze jen třetina. Křesťanští demokraté v průzkumech vedou o suverénních čtrnáct procentních bodů. Je samozřejmě možné, že se tento dramatický rozdíl ještě sníží (Schulz je lepším debatérem, těší se na televizní duel a finiš kampaně), ale byl by to opravdu politický zázrak, kdyby Angela Merkel po 24. září nezůstala u kormidla.

Naprosto otevřená však do posledních chvil zůstane nejpodstatnější otázka těchto voleb: Bude příští čtyři roky opět vládnout velká koalice křesťanských a sociálních demokratů?

Tyto dvě tradičně nejsilnější německé politické strany společně vedou zemi osm z posledních dvanácti let. Nutno dodat, že úspěšně. Umně provedly Německo nejhorší finanční krizí za mnohá desetiletí, a to aniž by stoupla nezaměstnanost, a tedy i nejistota veřejnosti. Vyvážená směs protržní a zároveň sociálně citlivé politiky je pilířem současného hospodářského zázraku. Němci jsou ve výsledku s velkou koalicí spokojeni a většina by si přála pokračování této konsenzuální éry. A přesto by právě to byl nejhorší výsledek letošních voleb.

Kdo bude třetí

Velké koalice mají být něčím výjimečným. Patří do chvil mimořádných výzev, kdy je národní konsenzus potřebný, anebo mají být výsledkem nečekaného patového výsledku voleb. To se stalo v letech 2005 i 2013, tedy dvakrát z minulých tří voleb, kdy nebylo možné uzavřít jinou koalici. Pokud ani letos nebude ke…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte