Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Zítřek, který nepřijde

Co nás naučilo dvacet let výzkumů fenoménu prokrastinace

34-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svět tehdy sice ještě neznal YouTube, sociální sítě a další vynálezy, na nichž dnes tak rádi bezúčelně trávíme čas, ale dvojice sociálních psychologů už před dvaceti odhalila, že odkládání povinností může poškozovat zdraví. Průlomová studie z roku 1997 odstartovala vlnu zájmu o fenomén, jenž se od té doby s rozvojem internetu a chytrých zařízení stal téměř civilizační epidemií.

O prokrastinaci se nyní pořádají konference a workshopy, píší se globální bestsellery. A není divu. Podle opakovaných průzkumů z různých zemí má s odkládáním povinností vážný problém zhruba pětina populace, u vysokoškolských studentů někdy tohle číslo vychází až na sedmdesát procent. A přestože téma vyvolává ve společenské konverzaci především vtipné poznámky, experti se po dvaceti letech výzkumů shodují, že v realitě to taková legrace nebývá.

Anonymní prokrastinátor

Nguyen Manh Tuan (23) je evidentně schopný mladý muž. Jeho rodiče přišli do Česka z Vietnamu v polovině devadesátých let, když mu byly dva roky, a prodávají boty ve stánku v pražské holešovické tržnici. On se naučil perfektně česky, vystudoval gymnázium, dostal se na dvě vysoké školy zároveň. Kromě studia ekonomie a programování už čtyři roky s přáteli pořádá festival vietnamské kuchyně Ochutnej Vietnam a zkouší také podnikat. Loni se svou sestrou nakoupili garderobu na rozjezd půjčovny společenských šatů, letos spustili e-shop s ponožkami, do budoucna uvažuje o vlastní restauraci.

[image id=„200116747“ caption="Zlomit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte