tabulka

Obyvatelům mírné české kotliny se někdy vyčítá provinčnost a zápecnictví. Pohled na celoevropské statistiky ale ukazuje, že tenhle pohled není úplně fér. Co do počtu výletů jsou v rámci Evropy skoro nejaktivnější. Celkem 83,9 procenta Čechů někdy podniká kratší či delší cesty, které nejsou motivované prací, vyplývá z údajů Eurostatu. Větší „výletníci“ jsou už jenom Finové, kde cestuje 88,5 procenta populace.

Na zmíněné provinčnosti ale něco přece jen bude. Většinu zmíněných cest (skoro 60 procent) tvoří krátké, maximálně třídenní výlety po domovině. Co se týče výjezdů do zahraničí, patříme naopak spíše k méně cestujícím národům. Největší počet cest do ciziny vykazují logicky malé země, jako jsou Lucembursko či Belgie, kde je časté překračování hranic nevyhnutelné z čistě geografických důvodů. Mnohem více než Češi se ale do ciziny vydávají i srovnatelně velké národy, jako jsou Rakušané nebo Nizozemci.

Pětina Čechů chatu má. Dvě pětiny o ní sní.

Tweetni to

Češi tedy nejsou velkými světoběžníky a je otázkou, proč tak rádi cestují doma. Za častým přemisťováním se z místa na místo možná stojí specificky české chatařství a chalupářství – podle nedávného průzkumu Raiffeisenbank vlastní chatu nebo chalupu pětina obyvatel a dalších 40 procent o tom sní (není náhoda, že mezi vášnivé chataře patří právě i nejvíce cestující Finové). Za upřednostňováním domoviny u Čechů je však podle průzkumů také obava ze zhoršující se bezpečnostní situace ve světě.…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte