The Google sign is reflected in a rain puddle outside their offices in Cambridge
Autor: REUTERS

Mladý inženýr z Googlu vyrobil lehce skandální pamflet, v němž prohlásil, že nerovnoměrné zastoupení žen v technologických firmách nelze úplně vysvětlit diskriminací tohoto pohlaví. James Damore v uniklém textu, určeném původně pro vnitřní diskusi ve firmě, tvrdí, že ženy jsou pro práci v exaktním prostředí zaměřeném na výkon biologicky znevýhodněny. Důvodem podle něj je rozdílné chemické prostředí v prenatální fázi vývoje plodu, konkrétně větší či menší přítomnost testosteronu, jež do velké míry ovlivní chování dítěte v dospělosti.

Inženýr pamflet napsal pečlivě, jednotlivé postoje opatřil odkazy na příslušné zdroje (někdy studie, jindy hesla na Wikipedii) a celý text formuloval klidným, věcným jazykem. Když se na jeho argumentaci podívali odborníci, došli většinou k názoru, že se mýlí, zjednodušuje nebo postupuje selektivně. Ženské a mužské mozky se prý skutečně liší (například poměrem šedé hmoty mozkové k počtu propojení mezi jednotlivými neurony), rozdíly ale nejsou přehledné a spíše vytvářejí u různých lidí různé originální konfigurace. Jinými slovy, vliv biologie na chování vyloučit samozřejmě nelze, s generalizacemi je to však ošemetné.

James Damore se do jedné takové zavádějící generalizace odrážející nejspíše jeho vlastní předem zformulovaný pohled na svět pustil. Proti jeho argumentům navíc mluví i zcela jasná fakta, třeba zjevně přehlédnutý detail, že ženy hrály v počátečních fázích vývoje výpočetní techniky zcela zásadní roli nebo že se výsledky studentek…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte