Kultura

Sedmá funkce jazyka

Laurent Binet po Heydrichovi zachycuje francouzskou intelektuální elitu

Věřím, že tato výchova k osudu a ke smrti je jednou z hlavních funkcí literatury. Možná existují i další, ale zrovna mě nenapadají.“ Citát z eseje Umberta Eca by mohl být (lehce ironickým) mottem románu Laurenta Bineta Sedmá funkce jazyka. Kniha z prostředí francouzské intelektuální a společenské elity počátku osmdesátých let hledá odpověď na otázku, kdo a proč zabil filozofa Rolanda Barthese. A italský sémiolog, spisovatel a zásadní představitel postmoderny Eco se ukáže být nejen jednou z nejvýznamnějších postav; jeho duch spiklenecky pomrkává takřka z každé věty.

Už v předchozím, debutovém románu HHhH o atentátu na Heydricha znejisťoval Binet (který mimochodem pobýval v Česku) čtenáře. Reflektoval sám proces psaní a vytváření románu; způsob, jakým se z reálných osob stávají románové figury vystavené autorově libovůli. Tentokrát šel ještě dál. Kniha je neodolatelně zábavnou hříčkou, intelektuální hrou, poctou francouzským myslitelům i jemnou satirou na pařížský intelektuální život – a nakonec i úvahou nad mocí jazyka.

Barvitý svět

Literární kritik a sémiolog Barthes je v roce 1980 sražen dodávkou s prádlem při přecházení silnice. Zatímco bojuje o život, ujímá se z pověření nejvyšších kruhů vyšetřování komisař Jacques Bayard. Barthes je uznávaným velikánem, přesto je podezřelé, že má pravicový prezident Giscard d’Estaing takový zájem na nehodě levicového filozofa. Ukazuje se však, že nejde ani tak o Barthese jako o „sedmou funkci jazyka“,…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte