Kultura

Následky

Námětem oceňovaného románového debutu nizozemské spisovatelky Niñi Weijers Následky není nic menšího než povaha a význam umění. Především toho současného, nejlépe pak performance. Hlavní hrdinka Minnie Panis je uznávaná a velmi osamělá konceptuální umělkyně. Po narození málem nepřežila, a když opustila inkubátor, nijak se neprojevovala. Zoufalá matka ji svěřila do péče extravagantního specialisty, který nakonec zásadně ovlivní i život dospělé Minnie, jež s ostatními komunikuje prostřednictvím svých děl. Když je pak oklamaná svým milencem-fotografem, který ji zneužije pro vlastní projekt, napadne ji, jak svůj život přetavit v dokonalé umění. Její opus magnum má být vlastní zmizení proměněné ve vrcholné dílo. A zrádný partner za trest musí celý projekt nafotit, aniž do dění zasáhne.

Děj prošpikovaný úvahami o současném umění jako o „kultivovaném šílenství“, ale také o vztahu mezi uměním, umělcem a životem, o osamění i taoismu nemá prvoplánový spád ani propracovanou zápletku, přesto se až neuvěřitelně dobře čte. Čtenář je jako na jehlách a touží se dozvědět, jak to s Minnie dopadne. Zároveň může být nepříliš rozsáhlý román praktickou pomůckou pro ty, kdo přešlapují v galeriích moderního umění a nevědí, co si počít například s tím, když je světová hvězda performance Marina Abramović pozve ke stolu, aby na ni mohli zírat.

Autorka románu – pro svůj ironický styl přirovnávaná ke Kurtu Vonnegutovi – tvrdí, že moderní umění je způsobem komunikace, ale k tomu…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte