Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Co všechno je umění

Námětem oceňovaného románového debutu nizozemské spisovatelky Niñi Weijers Následky není nic menšího než povaha a význam umění. Především toho současného, nejlépe pak performance. Hlavní hrdinka Minnie Panis je uznávaná a velmi osamělá konceptuální umělkyně. Po narození málem nepřežila, a když opustila inkubátor, nijak se neprojevovala. Zoufalá matka ji svěřila do péče extravagantního specialisty, který nakonec zásadně ovlivní i život dospělé Minnie, jež s ostatními komunikuje prostřednictvím svých děl. Když je pak oklamaná svým milencem-fotografem, který ji zneužije pro vlastní projekt, napadne ji, jak svůj život přetavit v dokonalé umění. Její opus magnum má být vlastní zmizení proměněné ve vrcholné dílo. A zrádný partner za trest musí celý projekt nafotit, aniž do dění zasáhne.

Děj prošpikovaný úvahami o současném umění jako o „kultivovaném šílenství“, ale také o vztahu mezi uměním, umělcem a životem, o osamění i taoismu nemá prvoplánový spád ani propracovanou zápletku, přesto se až neuvěřitelně dobře čte. Čtenář je jako na jehlách a touží se dozvědět, jak to s Minnie dopadne. Zároveň může být nepříliš rozsáhlý román praktickou pomůckou pro ty, kdo přešlapují v galeriích moderního umění a nevědí, co si počít například s tím, když je světová hvězda performance Marina Abramović pozve ke stolu, aby na ni mohli zírat.

Autorka románu – pro svůj ironický styl přirovnávaná ke Kurtu Vonnegutovi – tvrdí, že moderní umění je způsobem komunikace, ale k tomu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte