North Korean leader Kim Jong Un inspects the intercontinental ballistic missile Hwasong-14 in this…
Kim Čong-un na inspekci mezikontinentální balistické střely Hwasong • Autor: REUTERS

Byl březen 2019. Právě probíhalo každoroční rozsáhlé vojenské cvičení Foal Eagle, kterého se účastnilo téměř 20 000 amerických a asi 300 000 jihokorejských vojáků. Manévry se konaly v době, kdy Severní Korea stále testovala své rakety.

Během uplynulých dvou let vykonal režim Kim Čong-una úspěšné testy několika mezikontinentálních balistických střel (ICBM). Jako poslední vyzkoušel dvoustupňovou raketu, která by podle analytiků mohla zasáhnout kterékoli místo v USA. Střela nesla velmi pravděpodobně štít, který chrání jadernou hlavici při návratu do zemské atmosféry, když klesá k cíli, a jenž také může vystřelovat klamné terče pro zmatení protiraketové obrany.

Sedmý jaderný test provedený v lednu potvrdil, že bojová hlavice rakety by mohla obsahovat termojadernou nálož, jež dokáže zničit všechno živé v okruhu 70 kilometrů. Některá hlášení tajných služeb naznačovala, že příští test Severní Korea vykoná nejspíš právě v době, kdy bude vrcholit cvičení Foal Eagle, a že bude zahrnovat jadernou explozi ve velké výšce, tedy metodu, kterou do roku 1962 používaly při testování svých zbraní Spojené státy i Sovětský svaz.

Zatímco všechny nové jaderné státy jako Pákistán a Indie souhlasily, že budou všechny své zkoušky provádět v podzemí, Kim se od začátku roku holedbal, že brzy poskytne vrcholný důkaz, jímž svět přesvědčí, aby respektoval jaderné schopnosti Severní Koreje. V případě, že Sever opravdu takový test vykoná, elektromagnetický pulz by mohl zničit satelity a poškodit…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte