Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Když rappeři pláčou

Jay-Z pojímá nové album 4:44 jako zpověď o nevěře

Jay-Z in a studio in New York.
Odhalte svá zranění. (Jay-Z) • Autor: New York Times, Profimedia

Na budíku byl čas 4:44. Sedmačtyřicetiletého Shawna Cartera, kterého svět zná coby veleúspěšného rappera, producenta a podnikatele jménem Jay-Z, probudily ze spánku výčitky, které hned začal otiskovat do textu. „Řekl jsem ,Neztrapni mě‘ místo ,Buď má‘,“ rapuje ve skladbě 4:44, která tehdy vznikla a je milostným dopisem jeho ženě, popové zpěvačce Beyoncé. Omlouvá se tu za sobectví, za nevěru i za to, že nebyl zrovna vzorným otcem. Přestože si hvězdný pár hlídá soukromí, pozadí manželské krize poodhalila právě Beyoncé se svým loňským oceňovaným albem Lemonade – příběhem ženy, která zjistí, že její ideální vztah není tak pohádkový.

Jestli něco neměl během kariéry Jay-Z ve zvyku, bylo to omlouvat se. Z pouličního dealera se vypracoval v rappera, který změnil svět showbyznysu, má na kontě 21 Grammy i stamiliony prodaných nosičů a v albech číslo jedna ho překonají jen Beatles. Časopis Forbes odhadl letos jeho jmění na 810 milionů dolarů. První aspirant na rapového miliardáře rozmnožuje své investice, vybudoval vydavatelské impérium, má vlastní značku šampaňského, sportovní klub a streamovací službu Tidal.

A všechny tyto polohy se promítají na novince pojmenované podle titulní skladby 4:44, která se dva týdny držela na špici amerického žebříčku Billboard. Jay-Z se tu ukazuje jako citlivý muž, který nechce ztratit rodinu a kaje se za svoje úlety, ale zároveň coby nesmlouvavý byznysmen a stárnoucí rapper, který nechce pochopit nejnovější trendy.

Jako na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte