Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Jaké umění už nepotřebujeme

Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová si očividně vzpomněla na svůj titul vystudované historičky umění. Vedle přidělení dvou procent z ročně prostavěných peněz na novou uměleckou výzdobu města (viz text na str. 54–55) otevřela také debatu, která díla by naopak mohla z Prahy zmizet. Nikoli proto, že by se jí nějaká konkrétní nelíbila. Ale protože jich je v ulicích mnohem víc, než kdokoli tušil.

Osmnáct let starý soupis děl v pražském veřejném prostoru obsahoval 350 položek. Ale když si teď magistrátní výbor pro kulturu vedený Eliškou Kaplický Fuchsovou po jednotlivých čtvrtích vyžádal soupis jimi spravovaného umění, sešlo se jich více než desetkrát tolik. I když si odmyslíme odchylky v metodice, co se za umění počítá a co už ne, je to stejně drtivý rozdíl. A důkaz, že se v metropoli s uměním nakládá už pěkně dlouho dost živelně.

Některá díla si objednával magistrát, jiná jednotlivé radnice, které zároveň uměleckou tvorbu přijímaly darem, a pak ji v ulicích rozmisťovaly i přes nesouhlas památkářů. To byl známý příklad bronzového okřídleného lva, jehož na památku československých letců z druhé světové války věnovala Praze 1 místní britská komunita. Na Klárově dnes stojí nehledě na všechny zamítavé posudky odborníků.

Tohle chce nyní Krnáčová se svým týmem změnit a debata právě o lvu se rozhořela ještě předtím, než byl zmíněný celkový soupis děl dokončen. Radnice první městské části se totiž okamžitě nechala slyšet, že kdyby jí na něj chtěl někdo sáhnout,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte