Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Estéti s motorovými pilami

Národní parky nezřizujeme proto, aby v nich byla hezká zelená příroda

Není to tak dlouho, co oči civilizovaného světa nevěřícně koukaly na muže se symboly Islámského státu, jak palicemi roztloukají sochy v mosulském muzeu. Psalo se o nevratných škodách nevyčíslitelné výše, o barbarství, do nebe volající nekulturnosti.

Podobné pohoršení má tendenci sklouzávat ke kategorickým závěrům, že něco podobného by se u nás, v civilizované Evropě nemohlo stát. Problém je, že mohlo, a že se dokonce teď zrovna děje.

Nenechám se urážet

K ničení nevyčíslitelných hodnot, tedy takových, které se nedají penězi nahradit, právě dochází kousek od nás a stává se testem našich evropských ochranných mechanismů, které by měly umět barbarství čelit. Nic na tom nemění fakt, že nejde o unikáty vytvořené člověkem, ale přírodou.

Řeč je o sporu kolem kácení v Bělověžském pralese na východě Polska, v jednom z posledních zbytků původního porostu, který kdysi pokrýval střední a východní Evropu. Prales rozdělený mezi Polsko a Bělorusko, platící za skvost světového přírodního dědictví, získal před 25 lety ochranu UNESCO, která byla před třemi lety rozšířena na větší území, srovnatelné s rozlohou Šumavy.

V Bělověžském pralese platí stejně jako na Šumavě různé stupně ochrany lesa a zvířat od volných k nejpřísnějším. Obecně se dá ale říct, že stejně jako jinde v Evropě se ochrana postupně zpřísňovala v souladu s tím, jak si laická veřejnost i politici uvědomovali unikátnost této lokality.

Nicméně i v Bělověžském pralese probíhá již řadu let spor o míru kácení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte