31-kom
Roman Joch • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ještě před rokem jsme netušili, že bychom měli mít na takovou věc názor. Časy se ale mění. Zdá se nevyhnutelné, že už brzy bude muset znát Česko odpověď na otázku: Do jaké míry má Evropská unie patrolovat, jak si jednotlivé členské země – tedy i my – uspořádají své demokratické pořádky?

Jasněji je ta věc vidět na příkladu Polska. Tamní strana Právo a spravedlnost využívá parlamentní většiny a zásadním způsobem mění klíčové instituce státu. Zatím největší odezvu vyvolalo její úsilí prosadit zákon, který má umožnit vládě odvolávat soudce a výrazně tím oslabit, podle kritiků spíš pohřbít nezávislost soudní moci na vládě.

Děje se tak v zemi, jejíž jediná vládnoucí strana se netají záměrem komplexně ovládnout polský stát, a nikdo neví, kde se to zastaví. Evropská komise tedy vyjádřila obavy o osud právního státu a zvažuje zahájení procedury, která může vést k vyhlášení sankcí proti Polsku. I Česko se pak bude muset rozhodnout, zda takové sankce podpoří.

Podle ohlasů je to značně nejisté. Odpor k potrestání Polska minulý týden zajímavě zformuloval ředitel konzervativního Občanského institutu Roman Joch. V České televizi prohlásil, že polská vláda se pouze snaží najít jinou formu fungování ústavních institucí a není důvod v tom vidět útok na právní stát. Kritiku ze strany Evropské komise a západních vlád vidí jako ideologicky motivovanou. „V západní Evropě vládne levicově liberální politický názor. V Polsku a Maďarsku je u moci jiná ideologie, která budí velkou netoleranci…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte