Venezuela's President Nicolas Maduro speaks during a ceremony at the National Pantheon in Caracas
Nicolás Maduro • Autor: REUTERS

istý venezuelský podnikatel před časem vyrazil na černý trh nakoupit zásoby toaletního papíru. Uspěl a do své továrny se vrátil s nákladem papírových roliček, drahých, ale potřebných. Zákon totiž předepisuje, že firemní toalety musí být papírem zásobeny dostatečně pro všechny zaměstnance. Když nejsou, jedná se o porušení dohod s odbory, což ve Venezuele obvykle končí stávkou a podnik se stávkujícími odbory může následně znárodnit vláda. Problém je pouze v tom, že v dnešní Venezuele už nelze na běžném trhu toaletní papír koupit. A když se snad přece jenom sežene a šťastný podnikatel tovární toalety řádně vybaví, zaměstnanci si jej celkem pochopitelně přivlastní a odnesou domů.

Příběh zaznamenali autoři textu v měsíčníku The Atlantic, několikrát upozornili, že jim nepřipadá vtipný a není divu: nemá totiž veselý konec. Krátce nato, co do továrny dorazil náklaďák se vzácným nákladem, zabrzdila před branami i vozidla tajné policie, náklad zabavila a podnikatele i s jeho manažery zatkla. Podle policie se jedná o zločin hromadění nedostatkového zboží s cílem vést ve jménu Spojených států amerických ekonomickou válku proti dobrému režimu prezidenta Madura. Jakkoli to zní civilizovaným uším neuvěřitelně, podnikateli hrozí vězení. Zasahující policisté se zase mohou příbuzným chlubit schopností sehnat základní hygienické potřeby.

Vlastní parlament

Příběh je o to šílenější, že Venezuela byla kdysi nejbohatší zemí Latinské Ameriky. Dnes bojuje nejen o holé ekonomické přežití, ale o základní lidskou svobodu. Tak jako biologové touží po tom, aby někdy zaznamenali okamžik, kdy evoluce zplodí novou formu života, ve Venezuele mohou politologové právě v těchto dnech sledovat zánik posledních zbytků demokracie a vznik nové diktatury. Prezident Nicolás Maduro, pokud jeho plány vyjdou, odhodí s posledními dny letošního července starou ústavu a vynoří se jako novopečený všemocný vládce země, kterou předtím sám přivedl „zu grunt“.

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte