Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Otevřete kasu, prosím!

Kontroloři dohlížející na čisté financování volební kampaně ohlásili ostrý start

Jen necelé čtyři měsíce zbývají do voleb, v nichž se podle řady komentátorů bude hrát o udržení české demokracie. Kampaň je už v plném proudu a nově zřízený úřad pro kontrolu stranických výdajů čeká důležitá premiéra. Musí ohlídat hříšníky, kteří za lákání voličů utratí více, než je dovoleno, a zároveň se vypořádat s problémy vlastní existence.

Ještě minulý týden byste v brněnském sídle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, jak se nový kontrolor jmenuje, nikoho nezastihli. Pět měsíců stará instituce neměla kromě pětičlenného vedení žádné zaměstnance a v přidělených kancelářích se nedalo pracovat, protože nebylo ukončené výběrové řízení na židle a počítače. To se teď začalo měnit. Do úřadu nastoupilo šest nových zaměstnanců, dorazil objednaný nábytek a na pracovišti propuká život. Šéfové úřadu si dokonce už stihli pozvat vyslance politických stran ke schůzce, na níž jim vysvětlili, co si mohou v předvolebních bojích dovolit a co už je za hranou. Zaměstnanci úřadu v současnosti monitorují kampaně a sbírají podněty od veřejnosti. Na základě některých z nich se úřad chystá potrestat prvních šest přešlapů, o co jde, ale nechce do zahájení řízení zveřejňovat. Nejdůležitější úkol ovšem kontrolory čeká až po volbách. Strany musí do devadesáti dnů od oznámení výsledku odevzdat své účetnictví a úřad zkontroluje, jestli do výdajů kampaně zahrnuly vše, co měly. Členové do Brna zatím dojížděli dvakrát týdně na porady, jinak pracovali ze svých domovů.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte