Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Mluvte se sebou

Nejen sportovci spoléhají na sílu vnitřního dialogu

29-hlava

Zvládneš to, Petře, napsal jsi těchhle sloupků už desítky. Na úvod vystřihni nějaký vtip, ať nalákáš čtenáře. Nepoužívej dlouhá souvětí, spíš krátké věty, které se zaseknou jako háček. A pak jen pomalu přitahuj. Nevyprávěj to jako akademickou nudu, ale praktické tipy, které čtenářům zlepší život. Použij pár odborných frází, ať to má váhu, ale prošpikuj je slovy jako „překvapivý“ nebo „vzrušující“. A ocituj nějakého amerického profesora psychologie, to vždycky funguje. Takže – jdeme na to.

Vytvořit si odstup

 

Pokud vám úvod dnešního sloupku připadá trochu samolibý, musíme se důsledně ohradit. Pouze jsme se rozhodli do jeho přípravy zapojit prvek, jenž může zásadně zvýšit kvalitu výsledku. Prospěšnost mluvení k sobě samému před výkonem potvrdily už desítky studií a třeba sportovní psychologové tenhle fígl doporučují svým klientům běžně. Řízená samomluva podle nich zlepšuje výkon, snižuje úzkost a pozvedá sebevědomí. Ovšem existuje pár pravidel, která se vyplatí znát.

Oxfordská encyklopedie odborný pojem „self-talk“ definuje jako „výraz syntakticky rozpoznatelné vnitřní pozice, v níž je odesílatel vzkazu zároveň jeho adresátem“. V principu jde o to, že buď v duchu,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte