29-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česko nezažívá často, aby se starost o hygienu v bazénech stala tématem, kvůli kterému lidé veřejně přes sociální sítě a zpravodajské servery vulgárně nadávají a vyhrožují ekonomickým bojkotem. Ale kvůli zprávě o spatření žen oděných do muslimských plavek přezdívaných s vtipem burkiny (podle spojení slov burka a bikiny) v bazénu nedaleko Prahy se veřejná obava o čistotu vody nějak zásadně prohloubila. I když se mluví o ohrožení hygieny, důvody rozruchu souvisí s koupáním jen okrajově. Jde opět o strach z islámu, strach, který je na vzestupu a u podstatné části české veřejnosti nepřehlédnutelně přechází v nenávist. Islám si s ní patrně nějak poradí, co je ale ohroženo, je zdraví českého státu.

Nedovolit nic

Protesty proti výskytu burkin na veřejnosti a volání po jejich zákazu vypadá hystericky, nenávist vůči islámu, jak ji dnes vidíme v Česku, se ale rodila promyšleně. Hnutí Islám v ČR nechceme vzniklo a sílilo už v čase před migrační krizí a před poslední vlnou teroristických útoků. Promyšlená byla také politika prezidenta, který zmíněné hnutí podpořil a odmítl myšlenku, že by Češi měli podat pomocnou ruku Syřanům prchajícím před válkou. K prezidentovi se pak přidali další politici včetně úřadujícího ministra vnitra a představitelů opozice.

Nosná myšlenka českého odporu proti islámu je tato: oproti západním státům nemáme problém v podobě početné muslimské komunity a to je třeba udržet. Zjednodušeně řečeno, nepřipustit, aby se tu muslimové cítili jako doma.…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte